2007. december 9., vasárnap

Analóg vs Digitál

Az alapvető különbség a rögzítés módjában van. Azt gondolom, hogy ennek messzemenő, lényegi következményei vannak. Hogy mit rögzítünk az másodlagos kérdés. Ott természetesen mindkét esetben helye van a véletleneknek.

A digitális képrögzítés a kerekítés elvén működik. Például 0,52-ből 1 lesz, a 0,33-ból pedig nulla. Tehát torzul a valóság, egy matamatikai rendszerhez igazodik. A számítástechnika a kettes számrendszeren alapul. Egy képet – az egyszerűség kedvéért legyen fekete-fehér – a következőképpen jelenít meg. Először is pixelekre bontja. Az egyes pixelek színét az adja, hogy az adott pixel felületén melyik szín dominál, jelen esetben a fekete vagy a fehér? Ha a fekete akkor a szám 1, ha a fehér akkor 0 az értéke.

az eredeti


az analóg


a digitális


Azt hiszem jól érzékelhető a különbség. Természetesen ha nagy a felbontása a digitálisan előállított képnek, a különbség nem ilyen jól vagy egyáltalán nem érzékelhető. Viszont az hogy a különbséget nem érzékeljük, az még nem jelenti azt, hogy nincs is különbség. Az analóg sokkal közvetlenebb viszonyban van az anyagi világgal (kérdés hogy a "szellemi valóság" esetén mi a heléyzet). Természetesen ez esetben is torzul a valóság, de azt gondolom kisebb mértékben és teljesen más módon. A modosulásokat, hibákat, maga a természet, az anyagok, a molekulaszerkezetek, a mozgó atomok rendszere illetve ezek kölcsönhatása hozza létre és nem egy matematikai rendszer szabályai, mint a digitális esetében. Még egy molekulaszerkezet sem teljesen szabályos ellentétben a digitálisan előállított képpel, ami abszolúte az. Vagy fekete vagy fehér, átmenet nincs. De hogy mi mégiscsak úgy érezzük hogy vannak átmenetek, az a szem felbontóképességnek következménye. Ha elég nagy felbontású a kép és ügyesen keverjük a fekete és fehér pixeleket, létrehozhatjuk a szürke különböző árnyalatait (gonduljunk csak a pointilizmusra).

A manipulálhatóság mindkét technika jellemzője, tehát nem gondolom, hogy ez lenne a lényegi különbség, az kétségtelen, hogy a digitális technikai lehetőségei végtelenek ezen a területen, analóg sokkal körülményesebb, nehézkesebb és más jellegű, de ez szintén a rögzítés módjából következik. Ha a két technikát keverjük, talán az a legizgalmasabb (bio-kibernetikus reprodukció).

Nincsenek megjegyzések: